Pm Door 5000 – FOTOSELLİ OTOMATİK KAPI KUMANDA SİSTEMİ
GENEL ÖZELLİKLER : Door 5000 Fotoselli Otomatik Kapı Kumanda Sistemi, 24VDC, 100W fırçalı tip, çift kanal 100ppr enkoderli motorlara uygundur. Değişik ölçülerdeki kapılara uyum sağlamak üzere ‘Otomatik Ölçüm’ özelliğine sahiptir. Yoğun trafikte kapı açık bekleme süresini otomatik olarak arttırarak şartlara uyum sağlar. Elektrik kesintilerinde, 2 adet akü (opsiyonel) yardımı ile hizmet vermeye devam eder. Gerekli olabilecek tüm harici üniteler için kart üzerinde soketli bağlantılar sağlanmıştır.
IL : Bağlı olan diğer Door 5000 kapanmadan bu Door 5000 kapıyı açmaz. (Interlock)
CA : Acil açma girişi. Kapalı konum seçilmiş olsa bile bu giriş aktif olursa kapı açılır.
PH : Fotosel. Kapı kanatları arasında fiziksel bir engel algılandığında kapı açılır ve algılama devam ettiği sürece açık bekler.
IR : İç mekandaki algılama radarı. Bu girişin aktif olabilmesi için Fonksiyon’un GİRİŞ-ÇIKIŞ veya ÇIKIŞ olarak seçilmiş olması gerekir.
ER : Dış mekandaki algılama radarı. Bu girişin aktif olabilmesi için Fonksiyon’un GİRİŞ-ÇIKIŞ veya KIŞ olarak seçilmiş olması gerekir.
NOT :’IL’ GİRİŞİ GN İLE DİĞER GİRİŞLER ‘+24 VOLT’ İLE AKTİF OLUR. ANAHTARLI VEYA ‘DFS’ DIGITAL FONKSİYON SEÇİCİ KABLOSU, MEVCUT ELEKTRİK TESİSAT KABLOLARINDAN, BALASTLI AMPÜLLERDEN, KLİMA, HAVA PERDESİ GİBİ ELEKTRİKLİ CİHAZLARDAN EN AZ 50cm UZAKTA OLMALIDIR. ENKODER BAĞLANTISI HATALI YAPILIRSA, KART VE ENKODER HASAR GÖRECEKTİR. EMİN OLMADAN KESİNLİKLE BAĞLANTI YAPMAYINIZ.
PARAMETRE AYARLARI : Kart üzerinde bulunan LCD (Likit Kristal Ekran) ve 4 adet tuş yardımı ile tüm ayar parametreleri kolayca değiştirilebilir. Program moduna girmek için ‘P+’ tuşu 1 sn kadar basılı tutulur. Program moduna girildiğinde, ilk program parametresi görüntülenir. ‘P+’ tuşu ile program adımı arttırılır, ‘P-‘ tuşu ile program adımı azaltılır. Her program adımına ait parametre değeri ‘+’ tuşu ile arttırılır, ‘-‘ tuşu ile azaltılır. ‘+’ tuşu basılı tutulursa otomatik arttırma, ‘-‘ tuşu basılı tutulursa otomatik azaltma yapar. Tuşlara 20sn hiç basılmaz ise, kapı tam açık veya kapalı iken tüm parametreler kaydedilerek program modundan çıkılır.
NO PARAMETRE İSMİ AYAR ARALIĞI İLK AYAR
P00 AÇIK BEKLEME SÜRESİ (Sn) 1 - 60 1
P01 KIŞ POZİSYONU 0 - 2 2 (0=1/4, 1=2/4, 2=3/4 açar)
P02 KAPATMA YÜKSEK HIZ 15 - 80 40
P03 KAPATMA DÜŞÜK HIZ 5 - 10 5
P04 KAPATMA HIZLANMA BÖLGESİ 3 - 8 5
P05 KAPATMA YAVAŞLAMA BÖLGESİ 9 - 14 9
P06 KAPATMA DÜŞÜK HIZ BÖLGESİ 5 - 20 10
P07 KAPATMA YÜKSEK HIZ KUVVETİ 30 - 60 40
P08 KAPATMA DÜŞÜK HIZ KUVVETİ 10 - 20 10
P09 KAPALI TUTMA KUVVETİ 0 - 10 00
P10 AÇMA YÜKSEK HIZ 15 - 99 80
P11 AÇMA DÜŞÜK HIZ 5 - 10 5
P12 AÇMA HIZLANMA BÖLGESİ 3 - 8 3
P13 AÇMA YAVAŞLAMA BÖLGESİ 9 - 14 9
P14 AÇMA DÜŞÜK HIZ BÖLGESİ 5 - 20 10
P15 AÇMA DÜŞÜK HIZ KUVVETİ 10 - 20 10
P16 AÇIK TUTMA KUVVETİ 0 - 10 0
P17 SESLİ UYARI VAR - YOK YOK
P18 MOTOR YÖNÜ ILERI - GERI ILERI
P19 EKRAN DILI TURKCE-ENGLISH TURKCE
P00-AÇIK BEKLEME SÜRESİ : Kapının tam açılmasından sonra yeniden kapatmadan önce bekleyeceği sürenin saniye cinsinden değeridir.
P01-KIŞ POZİSYONU : Bu değer, kapının belirli bir oranda açılması istendiğinde kullanılır.
P02-KAPATMA YÜKSEK HIZ : Diğer parametrelerin izin verdiği ölçüde, kapının kapatma sırasında erişebileceği en yüksek hızdır.
P03-KAPATMA DÜŞÜK HIZ : Kapının kapatma düşük hız bölgesindeki hızıdır.
P04-KAPATMA HIZLANMA BÖLGESİ : Kapının, kapatma sırasında yüksek hıza erişmek üzere hızlandığı bölgenin genişliğidir.
P05-KAPATMA YAVAŞLAMA BÖLGESİ : Kapının, kapatma sırasında yüksek hızdan düşük hıza yavaşladığı bölgenin genişliğidir.
P06-KAPATMA DÜŞÜK HIZ BÖLGESİ : Kapatma sırasında kapının düşük hızda gittiği bölgenin genişliğidir. Bu bölgenin son birkaç santimetresinde algılanacak engelde kapı geri açılmaz ve kapatma işlemi sonlandırılır.
P07-KAPATMA YÜKSEK HIZ KUVVETİ : Kapatma işlemi sırasında, kapatma yüksek hız bölgesinde kapı kanatlarına uygulanabilecek kuvvetin üst sınırıdır. Bu kuvvet en fazla 150N olacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu kuvvetin gereğinden düşük seçilmesi, istenilen ivmelenme ve hıza ulaşılamamasına neden olabilir. Kapı, kapatma yüksek hız bölgesinde bir engel ile karşılaşırsa ve hızı durma noktasına kadar düşerse, geri açarak yeniden kapatmaya çalışır. Yeniden kapatma sırasında engel algılanan noktaya düşük hıza geçerek yaklaşır ve yeniden engel ile karşılaşmaz ise kapatma işlemini düşük hızda tamamlar. Eğer aynı noktada yeniden engel algılarsa kapı bu noktada durur ve bir sonraki açma komutunu bekler.
P08-KAPATMA DÜŞÜK HIZ KUVVETİ : Kapatma sırasında, kapatma düşük hız bölgesinde kapı kanatlarına uygulanabilecek kuvvetin üst sınırıdır.
P09-KAPALI TUTMA KUVVETİ : Kapatma işlemi tamamlandıktan sonra, kapı kanatlarının tam olarak kapalı kalmasını sağlamak üzere bu değere göre kuvvet uygulanır. Aküden çalışma süresince bu özellik devre dışı bırakılır.
P10-AÇMA YÜKSEK HIZ : Diğer parametrelerin izin verdiği ölçüde, kapının açma sırasında erişebileceği en yüksek hızdır. Açma yüksek hız bölgesinde kapı kanatlarına uygulanabilecek kuvvetin üst sınırı sabittir. Bu bölgede algılanabilecek bir engelde kapı durur ve bir sonraki kapatma işlemine bu noktadan başlar.
P11-AÇMA DÜŞÜK HIZ : Kapının açma düşük hız bölgesindeki hızıdır.
P12-AÇMA HIZLANMA BÖLGESİ : Kapının, açma sırasında yüksek hıza erişmek üzere hızlandığı bölgenin genişliğidir.
P13-AÇMA YAVAŞLAMA BÖLGESİ : Kapının, açma sırasında yüksek hızdan düşük hıza yavaşladığı bölgenin genişliğidir.
P14-AÇMA DÜŞÜK HIZ BÖLGESİ : Açma sırasında kapının düşük hızda gittiği bölgenin genişliğidir. Bu bölgede algılanacak sıkışmada kapı durur ve bir sonraki kapatma işlemine bu noktadan başlar.
P15-AÇMA DÜŞÜK HIZ KUVVETİ : Açma sırasında, açma düşük hız bölgesinde kapı kanatlarına uygulanabilecek kuvvetin üst sınırıdır.
P16-AÇIK TUTMA KUVVETİ : Açma işlemi tamamlandıktan sonra, kapı kanatlarının tam olarak açık kalmasını sağlamak üzere bu değere göre kuvvet uygulanır. Kış pozisyonu seçilmiş ise veya aküden çalışma süresince bu özellik devre dışı bırakılır.
P17-SESLİ UYARI : Kapatma işlemi sırasında engel algılanması halinde sesli uyarı verilip verilmeyeceği seçilir.
P18-MOTOR YÖNÜ : Kanatların hareket yönü seçilir. Programlama sırasında bu parametrenin değiştirilmesi durumunda, kapı tam açık veya kapalı iken parametreler belleğe kaydedildikten sonra geçerli olur ve kapı yeniden ölçüm işlemi yapar.
P19-EKRAN DİLİ : Ekrandaki yazıların dili seçilir. (Türkçe- İngilizce)

Door-5000 – FOTOSELLİ OTOMATİK KAPI KUMANDA SİSTEMİ
DEVREYE ALMA : 6A’ lik otomatik besleme sigortası kapalı iken tüm elektriksel bağlantılar yapılıp kontrol edildikten sonra, sigorta açılır. Kapı, fonksiyon seçici ile ‘KAPALI’ konuma alınmamış ise ilk olarak açma yönünde hareket etmelidir. Eğer kapatma yönünde hareket eder ise ölçüm işlemi bittikten sonra program moduna girilerek ‘P18’ Motor Yönü parametresi değiştirilir (İLERİ ise GERİ, GERİ ise İLERİ). Kart, program modundan çıktığı anda yeniden Otomatik Ölçüm işlemini başlatacaktır. Enkoder kanallarının (A ve B) ters bağlanması hatalı çalışmaya neden olacaktır. Açma yönündeki ilk hareketde, kanatlar açma mekanik stopa geldiğinde durur daha sonra kapatma yönünde hareket eder ve tam kapalı konuma geldiğinde durarak otomatik ölçüm işlemini tamamlar. Otomatik ölçüm işlemi sırasında kapı kanatları bir engel ile karşılaşmamalıdır. Bu işlem sırasında kesikli sesli uyarı verilir ve fotosel ‘PH’ hariç tüm diğer harici algılayıcılar devre dışıdır. Bu işlemin tamamlanması ile kapı otomatik olarak çalışmaya hazır duruma gelir.
AKÜDEN ÇALIŞMA : Besleme gerilimi bir kez verilmeden, akü bağlantısı yapılmış olsa bile kart devreye girmez. Aküden çalışma ancak besleme geriliminin bir kez verilmesi sonrasında bu gerilimin kesilmesi ile mümkün olur ve akü geriliminin belirli bir seviyenin altına düşmesi halinde akülerin aşırı boşalmasını önlemek üzere Door 5000 kendini devre dışı bırakır. Aküden çalışma sırasında verimliliği arttırmak üzere kanat hareket hızları sınırlandırılır, varsa ‘açık tutma kuvveti’ ve ‘kapalı tutma kuvveti’ devre dışı bırakılır. Besleme gerilimi olduğu sürece aküler Door 5000 tarafından şarj edilir.
KAPIYI EL İLE AÇMA : Kapı kapalı iken el ile belirli bir miktar geri açılırsa, kapı otomatik açma işlemi yapar.
MAKSİMUM KANAT HIZI : Kanatların en yüksek hızda toplam kinetik enerjisi 10J (Joule) değerini ve statik kuvveti 150N değerini aşmamalıdır.
Toplam kanat kütlesi (kg) hız limiti (cm/s)
2x35= 70 53
2x45= 90 47
2x55=110 42
2x65=130 39
2x75=150 36
EKRAN İZLEME : Normal çalışma Modunda iken P- butonuna basılarak, ANA EKRAN, DURUM İZLEME EKRANI, HATA İZLEME EKRANI arasında geçiş yapılır. P- tuşuna 270sn hiç basılmaz ise otomatik olarak ANA EKRAN’a dönülür.
ANA EKRAN : Normal çalışma sırasında görüntülenir. Üst satırda, o anda geçerli olan Fonksiyon, alt satırda ise Firma bilgileri izlenir.
DURUM İZLEME EKRANI : Sistem ile ilgili teknik veriler bu ekranda izlenebilir.
Üst satırda,
‘C’ ile silinemez bellekte tutulan ve kapının o ana kadar toplam kaç kez açma işlemi yaptığı sayaç, (max. 10,000,000)
‘S’ ile yazılım versiyon numarası,
Alt satırda,
‘V’ ile anlık kanat hızı,
‘T’ ile anlık motor torku,
‘P’ ile anlık kanat pozisyonu izlenir.
HATA İZLEME EKRANI : Son oluşan hata silinemez bellekte tutulur ve bu ekrandan izlenebilir. ‘MOTOR YONU HATASI’ haricindeki hatalar SDC5000’in çalışmasını engellemez.
KAPATMADA ASIRI YUK : Kapatma işlemi sırasında aşırı yük algılanırsa bu hata oluşur.
ACMADA ASIRI YUK : Kilit bölgesi dışında açma işlemi sırasında aşırı yük algılanırsa bu hata oluşur.
KILIT HATASI : Kilit bölgesi içinde açma işlemi sırasında aşırı yük algılanırsa bu hata oluşur.
FOTOSEL SURE HATASI : Kapı tam kapalı değilse ve iç - dış radar algılama yapmaz iken fotosel girişi 30sn den fazla aktif
olursa bu hata oluşur.
MOTOR YONU HATASI : Motorun hareket yönü ile enkoder’den alınan sinyaller uyuşmaz ise bu hata oluşur ve SDC5000
bloke olur. Motor bağlantılarının yerleri değiştirilmelidir.
TEKNİK ÖZELLİKLER :
Maksimum kanat ağırlığı : 1 x 150kg veya 2 x 75kg
Maksimum açma hızı : 2x35kg kanat için, 70cm/s (55mm kasnak çapı için)
Maksimum kapatma hızı : 2x35kg kanat için, 56cm/s (55mm kasnak çapı için)
Motor : 100W max. 24VDC fırçalı (GR63X55, 1/15 oranlı redüktör ile)
Enkoder : 100ppr, çift kanal (RE20)
Aküler (opsiyonel) : 2 adet 12V/7Ah, bakımsız kuru tip
Akü şarj akımı : 0.25A max. Aşırı akım ve termal korumalı
Aküden çalışma sayısı : 2 adet 12V/7Ah akü ile yaklaşık 300 defa (tam dolu akü, 2 x 35kg kanat ağırlığı)
Akü devre dışı gerilim alt limiti: 20V
Algılayıcı besleme çıkışı : 19 ~ 28VDC, 0.25A max. Aşırı akım ve termal korumalı
Kilit selonoidi (opsiyonel) : 12VDC, max. 2A, Aşırı akım korumasız
Besleme kaynağı : 29VDC, 150W, aşırı akım korumalı, anahtarlamalı güç kaynağı (SMPS)
Şebeke gerilimi (SMPS) : 185 - 250VAC, 2A max.
Ortam nemi : %20 - %90 yoğuşmasız
Ortam sıcaklığı : 0C ile +50CBizi Takip Edin
   
Copyright 2012 © Öztek Ajans Her hakkı saklıdır